🎳 Inne

Jak zrobić logo? - praktyczny poradnik krok po kroku

No to jak zrobić logo? Dobre logo jest nie tylko ładne, ale i bardzo ważne w budowaniu wizerunku marki. To integralny pierwiastek, którego nie można bagatelizować. Właśnie dlatego musi ono być przejrzyste, nietuzinkowe, a przede wszystkim - spójne z resztą elementów tworzących całość.

Oscar Rak

No to jak zrobić logo? Dobre logo jest nie tylko ładne, ale i bardzo ważne w budowaniu wizerunku marki. To integralny pierwiastek, którego nie można bagatelizować.  Właśnie dlatego musi ono być przejrzyste, nietuzinkowe, a przede wszystkim - spójne z resztą elementów tworzących całość. Stworzenie idealnego logo nie trwa kilku sekund: wymaga dobrego przemyślenia tematu (prawdopodobnie) dziesiątek szkiców i wielu godzin spędzonych nad rozmyślaniem co by tu jeszcze poprawić. Jednak nie zniechęcaj się, bo wysiłek włożony w ten proces na pewno zaprocentuje w przyszłości!  

Zanim jednak zaczniesz szkicować swój logo musisz odpowiedzieć sobie na kilka pytań:

 • co chcesz komunikować za pomocą swojej marki?
 • jaka jest misja twojej marki?
 • jak chcesz być odbierany, jakie emocje chcesz wzbudzać?
 • kto jest Twoją grupą docelową?
 • jakie usługi lub produkty oferuje firma?
 • co jest charakterystyczne dla Twojej marki?

Dlaczego logo ma znaczenie?

 • buduje wizerunek firmy i to od niego zależy, czy odbiorcy będą postrzegali twoją markę, jako profesjonalną, wiarygodną, o ugruntowanej pozycji, czy może jednak świeżą, kreatywną?
 • jest narzędziem marketingowym o wielkiej mocy. Pomyśl tylko, z czym kojarzy się prosty symbol Chanel? Luksus, ekskluzywność, szyk, elitarność. Ponadto, posiadanie nawet małego gadżetu z logo tej marki, jest gwarantem osiągnięcia wysokiego statusu społecznego. Ponadto (może zamiast ‘ponadto’ dać ‘Oprócz tego’? bo inaczej jest powtórzenie) logo wzmacnia lojalność klientów.
 • kolor ma znaczenie! Projektując idealne logo zwróć szczególną uwagę na kolorystykę, ponieważ konkretne barwy burzą określone odczucia, spójrz:

KOLORSKOJARZENIAzielonyrelaks, spokój, zaufanie, natura, nadzieja, pokójczerwonyemocjonalność, siła, pasja, zaufanie, miłość, intensywność, agresjaczarnypowaga, ekskluzywność, luksusżółtyradość, energia, słońce, świeżośćniebieskizaufanie, komfort, spokój, wiara, zrozumienie, pewność siebieróżowymiłość, kobiecość, ciepło, sensualność, romantyzmfioletowynostalgia, romantyzm, szykbrązowyniezawodność, wsparcie, rzetelnośćpomarańczowyentuzjazm, kreatywność, zdeterminowanie

No to jak zrobić logo? 5 żelaznych zasad tworzenia logo:

 1. Less is more - im prostsza grafika, tym łatwiej ją zapamiętać. Wystarczy spojrzeć na logo Nike czy Apple! Ich prościej nie dało się zrobić, a przecież każdy je zna. Ten trend utrzymuje się od wielu lat, a największe brandy na potęgę upraszczają swoje loga.
 1. Rozważnie dobieraj barwy! Unikaj odcieni, które rażą po oczach, a jeśli decydujesz się na różnokolorowy logo - zadbaj o to, aby kolory dobrze razem wyglądały. Jeśli masz wątpliwości podczas parowania ich, zajrzyj na tę stronę: Kliknij tutaj. Ona na 100% pomoże Ci uniknąć kolorowego fakapu.
 2. Czcionka (Font? :D ) ma znaczenie! Pamiętaj, że nie może być za mała, zbyt fikuśna, bo odbiorcy mogą źle zrozumieć tekst, a przecież ma on pomagać - nie szkodzić.
 3. Nie rób logo pod wpływem chwili! Spokojnie usiądź, pomyśl i odpowiedz sobie na pytania: z czym kojarzy się moja marka? Co staram się przekazać za jej pomocą? Nie trzymaj się ram w procesie twórczym! Pamiętaj, że oryginalność działa działa na twoją korzyść!
 4. Logo innych marek mogą być dla Ciebie tylko i aż INSPIRACJAMI! Ta zasada jest bardzo prosta - po prostu nie kopiuj prac innych marek (projektantów? bo marek znów się powtarza). Możesz się nimi inspirować podczas burzy mózgów, ale pamiętaj, że najlepszym logiem (logo- bo tego słowa się nie odmienia ;) ), będzie to, stworzone przez Ciebie. Dlatego szkicuj, myśl, inspiruj się, a na pewno stworzysz coś unikatowego i najważniejsze: w 100% twojego!

Teraz zabierzmy się do działania! Poniżej przedstawię Ci trzy sposoby  jak zrobić logo za friko!

Sposób 1: PicMonkey

 1. Wejdź na: https://www.picmonkey.com
 2. Wybierz opcję: design, po czym kliknij na: Custom size
 1. Wpisz preferowany rozmiar i kliknij Make it!
 1. Zaznacz opcję Transparent canvas. To sprawi, że tło twojego loga będzie przeźroczyste.
 1. Kliknij na kształt motyla (Ovelays). W tej zakładce wybierzesz strukturę loga (logo). Możesz nie tylko skorzystać z darmowych sygnatur, ale również wgrać kształt z komputera (klikając w button: add your own).
 2. Kiedy zdecydujesz się na konkretny kształt, możesz zmieniać kolor środka i obrysu oraz stopień przezroczystości.
 1. Czas na tekst! Kliknij na literę T, a rozwiniesz menu tekstowe, w którym wybierzesz czcionkę proponowaną przez narzędzie (wtedy wybierz: Ours), bądź z twojego komputera (Yours)
 1. Kiedy twoje logo jest gotowe możesz je zapisać klikając Save

Sposób 2: Canva

 1. Wejdź na: https://www.canva.com/ i zarejestruj się.
 2. Kliknij w: Utwórz projekt, przejdź do działu materiały marketingowe i wybierz logo.
 1. Wybierz układy i wyszukaj interesujący cię format. Pamiętaj, że bardzo prosto możesz dowolnie edytować każdy jego element.
 1. Kiedy stworzysz logo odpowiadające twoim oczekiwaniom, kliknij Pobierz, a logo zostanie zapisane na twoim komputerze.

Sposób 3: Logomkr

 1. Wejdź na https://logomakr.com
 1. Wyszukaj odpowiednią grafikę lub kształt. Wielkość obiektów możesz zmieniać przeciągając kwadraciki po bokach, a kolor- używając kubełka z farbą.
 1. Dodaj tekst. W górnej części okna masz możliwość zmienienia czcionki.
 1. Jeśli już nie potrzebujesz niczego dodawać, zapisz logo klikając na dyskietkę. I voila, masz swoje logo!

Używanie logo z wyżej wymienionych programów

Warto zaznaczyć, że każdy z wyżej wymienionych programów posiada licencję i to właśnie ona reguluje w jaki sposób możemy używać dostępnych tam zasobów. Przed skorzystaniem z jakiegokolwiek programów koniecznie jest zapoznanie się z jego licencją!

Jeżeli wykorzystujecie grafiki, które dostępne są w programie (niezależnie od tego czy są darmowe, czy płatne) do tworzenia logo (ale także szablonów kartek, zaproszeń i innych elementów, które później odsprzedajecie), to łamiecie warunki licencji programu. - Zebza.net

Ten temat został świetnie opisany dla blogu Natalii Bienias. Zapraszam do zapoznania się z całym artem.[button color="black" size="big" alignment="none" rel="nofollow" openin="samewindow" url="http://zebza.net/czy-moge-zrobic-logo-w-canvie-prawo-licencje-i-podobne-tematy/#more-6023"]Przeczytaj więcej[/button]Proces tworzenia logo może nie jest najprostszy, bo wymaga dużo myślenia, uwagi i wychodzenia poza ramy. Pamiętaj jednak, że ten wysiłek nigdy nie pójdzie na marne, bo posiadanie dobrze przemyślanego znaku rozpoznawczego niesie za sobą same profity! Jeśli brakuje ci inspiracji i pomysłów - daj sobie na luz (albo ‘wrzuć na luz’ albo ‘daj sobie trochę luzu’ nie robiłabym miksu z dwóch tych wyrażeń :D ), ale zawsze miej temat z tyłu głowy, bo może akurat właśnie TEN ideał pojawi się w twojej głowie (‘w Twojej wyobraźni’ albo ‘w Twoim umyśle’ bo głowa jest zdanie wyżej) w najmniej spodziewanym momencie.Życzę Ci wytrwałości i mocno trzymam kciuki za Twój projekt :)

Komentarze

Oscar Rak

O Autorze

Mam na imię Oscar i jestem ekspertem od video marketingu oraz komunikacji audiowizualnej.

Pokażę Ci, jak nakręcić film, który będzie sprzedawał i poruszy ciepłą strunę w nawet najtwardszym sercu. Wierzę, że dobrze nagrany materiał to już połowa sukcesu – nie ma znaczenia, czy kręcimy reklamę, czy edukacyjny kurs online.

Podobne artykuły

Odbierz dostęp
do darmowego kursu

dołącz do ponad 1000 osób, które zaczęły już tworzyć video.

Dzięki! Jesteś zapisany i niedługo otrzymasz pierwszy mail z wideo-wskazówkami :)
Ups! Pojawił się problem z przesłaniem Twojego zapisu.

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych w celu wysyłania na wskazany przez Ciebie adres e-mail informacji handlowych o nowościach, promocjach, produktach i usługach związanych z serwisami oscarrak.pl. Będzie to marketing bezpośredni, do realizacji którego wykorzystam Twoje telekomunikacyjne urządzenia końcowe. Administratorem Twoich danych osobowych będzie Goodkloo Oskar Rak prowadzący działalność gospodarczą w Studzienicach (43-215) przy ul. Wilcza 41, NIP 6381821859. Przysługuje Tobie prawo do cofnięcia zgody, żądania wglądu do Twoich danych, wniesienia sprzeciwu co do ich przetwarzania, sprostowania, usunięcia i ograniczenia przetwarzania. Więcej informacji o tym jak przetwarzam Twoje dane znajdziesz na Polityką Prywatności.