🎳 Inne

Jak zrobić dobrą prezentację multimedialną? Poradnik krok po kroku cz.1

Prezentacje multimedialne są praktycznie obowiązkowym elementem każdego wystąpienia w dzisiejszych czasach. Dobra prezentacja multimedialna to istotny element każdego wystąpienia i tylko garstka mówców może sobie pozwolić na jej pominięcie w swoich wystąpieniach.

Oscar Rak

Prezentacje multimedialne są praktycznie obowiązkowym elementem każdego wystąpienia w dzisiejszych czasach. Dobra prezentacja multimedialna to istotny element każdego wystąpienia i tylko garstka mówców może sobie pozwolić na jej pominięcie w swoich wystąpieniach. Zdaję sobie sprawę z tego, że nie jesteś pewnie wielkim fanem ich przygotowania skoro trafiłeś na ten wpis, ale nie chcesz stworzyć kolejnej okropnej prezentacji. A to już coś, więc głowa do góry!

Dlaczego prezentacje są nudne?

Dlaczego prezentacje są nudne?

Założę się, że w swoim życiu widziałeś setki prezentacji, które nadają się do śmieci. Ilekroć jestem uczestnikiem jakieś konferencji lub szkolenia mam jeden poważny problem. Jest nim wykorzystywanie niewłaściwych prezentacji, które bardziej przeszkadzają występującym. Najczęściej wynika to z braku elementarnej wiedzy na ten temat. Nie sztuką jest zrobić prezentację wypełnioną po brzegi treścią i przeczytać ją na głos. Po co słuchać wstępującego skoro możesz wszystko przeczytać z prezentacji co nie? :)Sztuka tworzenia dobrych prezentacji nie jest prosta, dlatego też cały materiał podzieliłem na część teoretyczną i praktyczną. Mógłbym od razu przedstawić Ci praktyczne wskazówki w jaki sposób poradzić sobie z typowymi błędami, lecz uważam, że musisz mieć solidne podstawy teoretyczne. Z tego też powodu dziś bierzemy na tapet teorię. Jeżeli chcesz przejść do części praktycznej jak zrobić dobrą prezentację multimedialną to link znajdziesz obok.

Typy prezentacji mulimedialnych

Typy prezentacji multimedialnych

Prezentacje multimedialne możemy podzielić na 2 typy: prezentacje interaktywne i prezentacje liniowe. Różnica między nimi jest bardzo prosta. W prezentacjach interaktywnych mamy możliwość swobodnego poruszania się między partiami materiału, czyli zawsze możemy wrócić np. do menu głównego i wejść w kolejny dział (bardzo podobnie jak na stronie internetowej). Są one rzadko spotykane chociaż prezentacje przygotowywane w rozwiązaniu Prezi, czasem imitują element interaktywności. Prezentacje liniowe są zaś wyświetlane „slajd po slajdzie” i to właśnie je doskonale kojarzysz ze wszystkich wydarzeń i szkoleń. Nie mamy możliwości w tej prezentacji przeskoczenia do wcześniejszych slajdów jednym kliknięciem. Oczywiście jest możliwość osadzenia w prezentacji odnośnika do danej strony, ale nie o to nam przecież chodzi. :)

Funkcje prezentacji

Jakie funkcje ma prezentacja multimedialna?

Znakomita większość osób korzysta z prezentacji multimedialnych jak z jednej wielkiej ściągi, która wypełniona jest po brzegi treścią co jest kardynalny błędem! Taka prezentacja to slajdument, który spełnia całkiem inną funkcję, ponieważ jest samo czytająca. Oznacza to, że słuchacz nie potrzebuje występującego, aby zrozumieć sens całego przekazu. W tym momencie traci on zainteresowanie i wystąpienie jest praktycznie skończone.Prezentacja multimedialna ma być uzupełnieniem naszego wystąpienia i służyć nam do wizualizowania rzeczy, które trudno opisać słowami. Drugim celem prezentacji jest wzmocnienie naszego przekazu np. wyróżnienie cytatu z naszej wypowiedzi, podbicie emocji.

10 złotych zasad prezentacji

10 złotych zasad prezentacji

Zanim przystąpisz do pracy nad prezentacją musisz najpierw znać podstawowe zasady. Zebrałem je dla Ciebie w 10 przystępnych punktach, które pomogą Ci zrozumieć jak powinna wyglądać idealna prezentacja, która pomoże Ci zdać egzamin, podpisać kontrakt czy też zdobyć pracę :)

1. Żadnego komputera

Nie zaczynaj tworzenia swojej prezentacji od włączenia komputera. Weź kartkę papieru, długopis i rozpisz całą prezentację na papierze. Komputer niestety zabija naszą kreatywność, a w dodatku ilość rozpraszaczy jest po prostu zabójcza. Jeżeli jesteś zwolennikiem elektronicznych wspomagaczy to przełącz się na tryb samolotowy i nie zaczynaj o tworzenia slajdów bez planu.

2. Więcej mięsa, czyli mnie znaczy więcej

Tak jak już wyżej pisałem prezentacja ma za zadanie jedynie Cię wspierać, dlatego też nie umieszczaj na niej zbyt dużej ilości tekstu i innych treści. Jeżeli umieścisz całą treść swojego wystąpienia na slajdach, słuchacze nie skupią się na tym co mówisz, a na wyświetlonej prezentacji.Każdy slajd musi mieć określone zadanie. Nie możesz sobie pozwolić na umieszczanie w niej slajdów, które w trakcie prezentacji zwyczajnie pominiesz. Każdy slajd, który nie wnosi nic do Twojego wystąpienia po prostu wytnij. Reguła 1 min = 1 slajd to bujda. Miałem prezentację, które trwały po 45 min, a liczba slajdów grubo przekraczała 300 szt. :)

3. Podkręć przekaz

Pamiętaj, że prezentacje to nie tylko tekst. Właśnie na tym polega cała magia prezentacji multimedialnych- możesz zwizualizować rzeczy, które trudno opisać słowami. Korzystaj z obrazów, filmów, ikon, wykresów, tabel i wszystkiego co uatrakcyjni Twój przekaz!Tylko pamiętaj. Nie przesadzaj, bo prezentacja, która wygląda jak choinka tylko odstrasza. Wyczucie smaku jest tutaj mile widziane.

4. Zostaw szablony dla przedszkolaków

Na pewno kojarzysz gotowe szablony prezentacji z Power Pointa, z których korzysta co druga osoba. Są one po prostu brzydkie i przedpotopowe, więc możesz je od razu pominąć przy tworzeniu swoje idealnej prezentacji. Postaw na własny styl i przygotuj własny szablon, który będzie odpowiadał tematowi Twojego wystąpienia. Jeżeli jednak nie potrafisz takiego szablonu przygotować w drugiej części poradnika jak zrobić dobrą prezentację multimedialną podaję źródła, gdzie znajdziesz gotowe szablony.

5. Styl & Elegancja

Podstawą każdej prezentacji jest dobrze dobrany font oraz kolorystyka. Szczególnie jeżeli przygotowujesz własny szablon prezentacji musisz o tym pamiętać. Ja niestety mam kompletną awersję do kolorów, więc odsyłam Cię do pomocnych w tym programów.

6. Dbaj o jakość

Nie ma nic gorszego niż niskiej jakości zdjęcia/wideo na prezentacjach.W swojej prezentacji używaj tylko wysokiej jakości treści, które pochodzą z legalnych źródeł. Mamy tutaj na myśli wszelkie obrazy, grafiki czy też filmy. Muszą być one w odpowiedniej rozdzielczości, aby wyświetlały się poprawnie.Tutaj również bądź rozważny. Jeżeli obraz lub wideo ma jest w rozdzielczości HD 1920x1080 to nie masz co szukać dalej.

7. Bądź oryginalny

Staraj się korzystać z treści lub studium przypadku (case study), które nie były jeszcze wykorzystywane w innych prezentacjach. Oczywiście bardzo trudno znaleźć takie materiały, ale naprawdę warto, ponieważ widownia jest bardzo wymagająca. Bardzo często widuje się ciągle te same zdjęcia/sytuacje na różnych prezentacjach. Człowiek z automatu się wtedy odcina i nici z uwagi naszego odbiorcy.

8. Nauka, nauka i jeszcze raz nauka

Wykorzystaj potęgę Internetu do nauki. Wiem brzmi to banalnie, ale nawet nie wiesz ile świetnych prezentacji możesz znaleźć na stronie TEDx oraz SlideShare. Naucz się obserwacji i wyciągania najlepszych elementów prezentacji. Na naszym krajowym rynku warto zwrócić uwagę na firmę Prezart, która specjalizuje się w przygotowywaniu prelegentów do konferencji oraz tworzeniu prezentacji. :)

9. Podawaj źródła

Bardzo często powołujemy się na dane statystyczne albo wyniki badań. Za każdym razem kiedy to robimy powinniśmy podać źródło tych danych. Jest to bardzo ważne, ponieważ w można zweryfikować ich autentyczność. W innym wypadku takie dane mogą zostać odebrane jako wyssane z palca lub porównane do słynnych badań "Amerykańskich naukowców".

10. Bądź przygotowany na wszystko

Ostatnia zasada dotyczy już kwestii technicznych, o których często się zapomina. Za każdym razem kiedy występujesz w obcym miejscu pamiętaj, aby odpowiednio się przygotować. Pamiętaj, żeby:

  • posiadać komplet przejściówek do swojego laptopa,
  • zabrać zasilacz do laptopa i komplet baterii do pilota,
  • zgrać prezentację na pendrive w 2 formatach (oryginalnym oraz PDF),
  • jeżeli korzystasz z filmów i niestandardowych fontów zgraj je również na pendrive.
Znasz podstawy co teraz?

Znasz już podstawy co teraz?

Żeby zacząć tworzyć dobre prezentacje musisz mieć solidne podstawy, więc dobrze zapamiętaj powyższe dziesięć zasad. Jeżeli będziesz się ich trzymał to Twoje prezentacje będą coraz lepsze. Pamiętaj praktyka czyni mistrza, ponieważ każdy dobry mówca był kiedyś kiepskim mówcą. Jeżeli masz czas na praktykę to zapraszam Cię do kolejnej części poradnika jak zrobić dobrą prezentację multimedialną? , gdzie krok po kroku zbudujemy Twoją prezentację!

Komentarze

Oscar Rak

O Autorze

Mam na imię Oscar i jestem ekspertem od video marketingu oraz komunikacji audiowizualnej.

Pokażę Ci, jak nakręcić film, który będzie sprzedawał i poruszy ciepłą strunę w nawet najtwardszym sercu. Wierzę, że dobrze nagrany materiał to już połowa sukcesu – nie ma znaczenia, czy kręcimy reklamę, czy edukacyjny kurs online.

Podobne artykuły

Odbierz dostęp
do darmowego kursu

dołącz do ponad 1000 osób, które zaczęły już tworzyć video.

Dzięki! Jesteś zapisany i niedługo otrzymasz pierwszy mail z wideo-wskazówkami :)
Ups! Pojawił się problem z przesłaniem Twojego zapisu.

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych w celu wysyłania na wskazany przez Ciebie adres e-mail informacji handlowych o nowościach, promocjach, produktach i usługach związanych z serwisami oscarrak.pl. Będzie to marketing bezpośredni, do realizacji którego wykorzystam Twoje telekomunikacyjne urządzenia końcowe. Administratorem Twoich danych osobowych będzie Goodkloo Oskar Rak prowadzący działalność gospodarczą w Studzienicach (43-215) przy ul. Wilcza 41, NIP 6381821859. Przysługuje Tobie prawo do cofnięcia zgody, żądania wglądu do Twoich danych, wniesienia sprzeciwu co do ich przetwarzania, sprostowania, usunięcia i ograniczenia przetwarzania. Więcej informacji o tym jak przetwarzam Twoje dane znajdziesz na Polityką Prywatności.