🎳 Inne

Skąd pobierać darmowe zdjęcia? - najlepsze darmowe banki zdjęć

Nie da się ukryć, że jesteśmy społeczeństwem obrazkowym. Właśnie dlatego w Internecie na każdym możliwym kroku posługujemy się zdjęciami, infografikami i ilustracjami. Nieczęsto jednak, jesteśmy w stanie wykonać je samodzielnie (chociaż zalecam to zawsze!).

Oscar Rak

Nie da się ukryć, że jesteśmy społeczeństwem obrazkowym. Właśnie dlatego w Internecie na każdym możliwym kroku posługujemy się zdjęciami, infografikami i ilustracjami. Nieczęsto jednak, jesteśmy w stanie wykonać je samodzielnie (chociaż zalecam to zawsze!). Jeżeli nie chcesz robić samemu zdjęć, tutaj z pomocą przychodzą internetowe banki zdjęć. Jest sporo takich źródeł, a dla Twojej wygody zbiorę te najbardziej wartościowe w dzisiejszym artykule!

Szanuj prawa autorskie

Na sam początek prawa autorskie, ponieważ są one często łamane w Internecie. Na szczęście wśród internautów rośnie świadomość związana z prawem własności intelektualnej, do utworów zamieszczonych w sieci. W związku z tym, coraz częściej szukają oni odpowiedzi na pytanie, gdzie w Internecie mogą znaleźć miejsca, z których bez opłat, a jednocześnie legalnie będą mogli pobierać fotografie do wykorzystania we własnych publikacjach. Poszukując na nich materiałów warto wiedzieć, że posiadają one różne wariacje licencji Creative Commons, która może występować w następujących formach:

 • CC0- takie oznaczenie daje Ci pewność, że autor zrzekł się wszystkich praw autorskich do swojego dzieła. Możesz je zatem wykorzystywać, modyfikować, kopiować i rozpowszechniać zgodnie z prawem.
 • CC- BY- ten rodzaj licencji pozwala na zmienianie, kopiowanie, przedstawianie, rozprowadzanie oraz wykonywanie utworu, jednak tylko i wyłącznie przy każdorazowym oznaczeniu jego autora.
 • CC- NC- pozwala na wszystkie działania wymienione powyżej, jednak utwór nie może zostać wykorzystany w projekcie komercyjnym.

Wiedząc już, jakie możliwości dają Ci poszczególne typy licencji, możesz rozpocząć poszukiwanie zdjęcia idealnego. Dla Twojej wygody, podzieliłem moje ulubione serwisy na:

 • Ogólne- w których przy odrobinie wysiłku znajdziesz interesującą Cię fotografię, o niemal każdej tematyce.
 • Specjalistyczne- dobre dla osób na co dzień zajmujących się wąskimi działkami tematycznymi, które nie lubią tracić czasu na żmudne przeszukiwanie baz zdjęć, wypełnionych tym, co w większości nie będzie dla nich użyteczne.

Zatem jakie z serwisów wg mnie są najbardziej godne uwagi i które z nich najbardziej polecam?

Serwisy w których znajdziesz wszystko:

 • Google- nie daj sobie wmówić, że korzystanie z obrazów dostępnych w wyszukiwarce grafiki Google jest z gruntu złe i nie należy tego robić. Wszystko zależy bowiem od tego, w jaki sposób będziesz wykorzystywał znalezione zdjęcia i jak wnikliwym okiem im się przyjrzysz. Teraz, skoro już przybliżyłem Ci poszczególne typy licencji i masz świadomość które fotografie, możesz legalnie wykorzystywać, masz wystarczającą wiedzę, by świadomie i bezpiecznie korzystać z dostępnych tu zasobów. Będzie to dla Ciebie tym prostsze, że wyszukiwarka grafiki Google pozwala na kategoryzowanie materiałów ze względu na prawa do użytkowania. Wystarczy kliknąć narzędzia, a potem prawa do użytkowania i voilà!
 • Pixabay- to darmowy bank zdjęć i video, które możesz wykorzystać nawet w celach komercyjnych. Wszystkie materiały, które znajdziesz w tej witrynie, są pozbawione praw autorskich, a zatem możesz ich używać bez obaw. Baza Pixabay wciąż się rozrasta, a oferowane zdjęcia mają coraz wyższą jakość.
 • Visual Hunt- to ogromna baza obrazów mająca w swoich zasobach ponad 354 000 000 zdjęć. Spora część z nich, bo blisko aż 117 000, ma licencję dającą użytkownikowi największą swobodę działania, czyli CC0.
 • Pexels- oferuje najlepsze zdjęcia stockowe dostępne w jednym miejscu. Obrazy mają wysoką rozdzielczość, a wyszukiwanie ułatwia precyzyjne otagowanie wszystkich fotografii. W serwisie Pexels znajdziesz ponad 30 000 zdjęć, a każdego miesiąca dodawanych jest blisko 3 000 nowych materiałów na licencji CC0.
 • Gratisography- to serwis zawierający wysokiej jakości zdjęcia, których autorem jest Ryan McGuire. Wszystkie fotografie są pozbawione obostrzeń związanymi z prawami autorskimi, a co tydzień dodawane są nowe obrazy.
 • Picjumbo- zdjęcia z tego banku prowadzonego przez młodego zdolnego czecha Viktora Hanaceka, internauci pobrali już ponad 5 000 000 razy. Nic dziwnego, bo na stworzonej przez niego stronie znaleźć można różnorodne fotografie, dostępne zupełnie za darmo. Za niewielką opłatą istnieje też możliwość natychmiastowego pobrania wszystkich obrazów zamieszczonych w serwisie, prosto na swój dysk.

Serwisy specjalistyczne:

 • Foodiesfeed- pięknie podane potrawy są niezwykle wdzięcznymi obiektami do fotografowania. Ten bank zdjęć będzie rajem dla każdego, kto rozwijając swoją internetową twórczość w mniejszym bądź większym stopniu obraca się w tematyce kulinarnej.
 • Startup Stock Photos- zaspokoi potrzeby każdego, kto szuka zdjęć w klimatach związanych z biurem, technologią i biznesem.
 • Getrefe- to miejsce dla fanów fotografii mobilnej. Na Getrefe znajdziecie zdjęcia wykonane właśnie przy użyciu urządzeń mobilnych.
 • Styled Stock- patrząc na stylistykę publikowanych tu fotografii, podejrzewam że ten bank zdjęć przypadnie do gustu głównie przedstawicielkom płci pięknej. Jeśli więc tworzysz swoje miejsce w internecie, inspiruje Cię Instagram, uwielbiasz flatlaye, a w zdjęciach cenisz sobie idealnie dobrane kolory i pieczołowicie zaplanowaną kompozycję, śmiało możesz szukać tu idealnych dla Ciebie zdjęć!
 • Kaboompics- podobnie jak poprzednia pozycja, również i ta będzie odpowiednia dla miłośników estetycznych układanek oraz określonych kompozycji kolorystycznych.

Szanuj twórców i korzystaj

Mam nadzieję, że dzięki mojemu mini przewodnikowi po witrynach, z których możesz w pełni legalnie pobierać materiały, Twoje produkcje zyskają na jakości a prawa twórców będą w pełni szanowane. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat własności intelektualnej w sieci to zajrzyj do wpisu: LINK . Znajdziesz tam wywiad, którego udzielił specjalista w dziedzinie ochrony praw autorskich- Arkadiusz Szczudło.

Komentarze

Oscar Rak

O Autorze

Mam na imię Oscar i jestem ekspertem od video marketingu oraz komunikacji audiowizualnej.

Pokażę Ci, jak nakręcić film, który będzie sprzedawał i poruszy ciepłą strunę w nawet najtwardszym sercu. Wierzę, że dobrze nagrany materiał to już połowa sukcesu – nie ma znaczenia, czy kręcimy reklamę, czy edukacyjny kurs online.

Podobne artykuły

Odbierz dostęp
do darmowego kursu

dołącz do ponad 1000 osób, które zaczęły już tworzyć video.

Dzięki! Jesteś zapisany i niedługo otrzymasz pierwszy mail z wideo-wskazówkami :)
Ups! Pojawił się problem z przesłaniem Twojego zapisu.

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych w celu wysyłania na wskazany przez Ciebie adres e-mail informacji handlowych o nowościach, promocjach, produktach i usługach związanych z serwisami oscarrak.pl. Będzie to marketing bezpośredni, do realizacji którego wykorzystam Twoje telekomunikacyjne urządzenia końcowe. Administratorem Twoich danych osobowych będzie Goodkloo Oskar Rak prowadzący działalność gospodarczą w Studzienicach (43-215) przy ul. Wilcza 41, NIP 6381821859. Przysługuje Tobie prawo do cofnięcia zgody, żądania wglądu do Twoich danych, wniesienia sprzeciwu co do ich przetwarzania, sprostowania, usunięcia i ograniczenia przetwarzania. Więcej informacji o tym jak przetwarzam Twoje dane znajdziesz na Polityką Prywatności.